Porozchodová nenávist

26.12.2017

Proč vzniká a jak jí zabránit?

Když končí partnerský vztah mezi dvěma lidmi, jsou pouze dvě možnosti, jak bude celý proces rozchodu probíhat:

  1. bez hádek; partneři se oboustranně dohodli na ukončení vztahu,
  2. s hádkami, nadávkami, přesilovými hrami a možná i vystupňovaným násilím, když se partneři zásadně neshodnou.


V prvním případě by takový konec uvítala jistě většina rozcházejících.

Avšak mnohem častější jsou v běžné praxi bohužel případy druhého typu: bolestivý rozchod, kdy trpí minimálně jeden z partnerů (příp. i děti).

Důvodů k rozchodu je celá řada. Lze konstatovat, že co rozchod, to individuální souhra okolností a příčin. Avšak v čem spočívá nenávist, která se objeví při začínajícím konci
a probíhá v některých případech i roky po ukončení vztahu?

Z čeho pramení?

Někdo by mohl tvrdit, že je to penězi, které dal každý z partnerů do společného období života, další by řekl, že to je čas, který mohl věnovat lépe někde jinde nebo někomu jinému a jiný by mohl říci, že to je zlomené srdce, ztráta důvěry, zrada, nevěra, strach z opuštění, obavy z reakcí okolí nebo zraněné ego, které dostalo nečekanou zásadní ránu.

Všechny důvody do jednoho mají něco společného - ENERGII, a to doslova. Když s někým trávíte svůj volný čas, investujete do něj nemalé peníze, důvěřujete mu a plánujete společnou budoucnost - do toho všeho dáváte především sebe - svoji energii. Po rozchodu ji logicky chcete zpátky, ale ono to jaksi nejde, a proto u některých roste hněv
a agrese
.

V této fázi se objeví opět dvě možnosti v tom, co bude následovat:

  1. vrátíte se k partnerovi a zkusíte si energii přetáhnout zpátky, protože vám dává pocit jistoty, který je v této chvíli zásadní,
  2. spálíte mosty a smíříte se se ztrátou věnované energie.


V prvním případě někteří odborníci potřebu návratu k partnerovi označují jako porozchodové síly přitažlivé. Nenávist a jí způsobenou bolest možná oddálíte, ale i tak v 99,9% případů dojde k neodvratnému konci, minimálně z důvodu důvěry, která do každého zdravého vztahu patří a rozchodem je zásadně porušena.

Ve druhém případě přijde bolest a trápení ihned, pokud jste tím, kdo "investoval" více nebo jste tím, kdo se s rozchodem nechce smířit (obránce vztahu). Avšak uvědomujete si, že darovaná energie již není vaše a nelze ji vrátit zpět. Jednou jste ji dali a již není vaše.

Jak tedy zabránit porozchodové nenávisti?

Nabízí se řešení - nedávat tolik své energie a nechávat si víc pro sebe. Ovšem to je mylný názor, který by i tak vedl ke špatnému konci. Vztah, do kterého nejdete naplno, není šťastný vztah, který by vás dlouhodobě naplňoval radostí a láskou.

Naopak, dávejte druhému tolik, kolik dokážete a kolik oběma vyhovuje tak, abyste byli šťastní a spokojení. Prožívejte vztah jako byste se neměli nikdy rozejít a užívejte si společné chvíle naplno dokud můžete. Důležitý okamžik přijde v momentě, kdy jeden z vás už nechce z nějakého/jakéhokoli důvodu společně pokračovat (iniciátor rozchodu). Nemá smysl si vynucovat byť i částečnou nebo dočasnou pozornost, protože to vás připraví o další nedobrovolně investovanou energii, která se nevrátí.

I když to v žádném případě nebude lehké, přijměte fakt, že ten pravý/ta pravá je někdo jiný někde jinde. Nesnažte se v sobě potlačovat všechny pocity, ale otevřeně je komunikujte se svým okolím, vypovídejte se, protože to je první důležitý krok pro to, se ze vztahu vymanit, druhému odpustit a nepřenášet negativní pocity či předsudky do dalšího vztahu, který by tímto ztrácel na potřebné síle a kvalitě. Dalším možným a někdy velmi uzdravujícím krokem je upřímně si promluvit s iniciátorem rozchodu, ovšem pouze pokud je tomu také otevřen. Výčitkami či výhrůžkami nedocílíte mnoho. V maximální míře utrpí vaše sebevědomí, hrdost a psychické i fyzické zdraví. Pokud vám něco brání zdravě přijmout konec vztahu, je dobré se obrátit na odborníka, který vám pomůže najít a identifikovat vše důležité, co se odehrává ve vás nebo vašem partnerovi, příp. jak se chovat dál, co dělat, když ex-partner odmítá jakkoli komunikovat. Získáte tím větší vnitřní klid, úlevu, pochopení, smíření sám/sama v sobě a duševní svobodu.

Problematika rozchodů je velmi hluboká a obsáhlá. Nelze popsat vše, co s námětem dále souvisí. A protože autor má vyčerpat téma a nikoliv čtenáře, máte-li další dotazy, nebo řešíte-li podobné téma u sebe či svého okolí, neváhejte mne kontaktovat. 

NIKDY A NA NIC NEJSTE SAMI, POKUD NECHCETE.