Porozchodová nenávist

30.06.2013 16:35

Proč vzniká a jak jí zabránit?

Když končí partnerský vztah mezi dvěma lidmi, jsou pouze dvě možnosti, jak bude celý proces rozchodu probíhat:

  1. v klidu a míru; partneři se oboustranně dohodli na ukončení vztahu,
  2. s hádkami, nadávkami, přesilovými hrami a možná i vystupňovaným násilím, když se partneři zásadně neshodnou.


V prvním případě by takový konec uvítala jistě většina rozcházejících.

Avšak mnohem častější jsou v běžné praxi bohužel případy druhého typu: bolestivý rozchod, kdy trpí minimálně jeden z partnerů.

Důvodů k rozchodu je celá řada. Lze konstatovat, že co rozchod, to individuální souhra okolností a příčin. Avšak v čem spočívá nenávist, která se objeví při začínajícím konci a probíhá v některých případech i roky po ukončení vztahu?

Z čeho pramení?

Někdo by mohl tvrdit, že je to penězi, které dal každý z partnerů do společného období života, další by řekl, že to je čas, který mohl věnovat lépe někde jinde nebo někomu jinému a jiný by mohl říci, že to je zlomené srdce, ztráta důvěry, zrada, nevěra, strach z opuštění, obavy z reakcí okolí nebo zraněné ego, které dostalo nečekanou zásadní ránu.

Všechny důvody do jednoho mají něco společného - ENERGII, a to doslova. Když s někým trávíte svůj volný čas, investujete do něj nemalé peníze, důvěřujete mu a plánujete společnou budoucnost - do toho všeho dáváte především sebe - svoji energii. Po rozchodu ji logicky chcete zpátky, ale ono to jaksi nejde, a proto u některých roste hněv a agrese.

V této fázi se objeví opět dvě možnosti v tom, co bude následovat:

  1. vrátíte se k partnerovi a zkusíte si energii přetáhnout zpátky, protože vám dává pocit jistoty, který je v této důležité chvíli zásadní,
  2. spálíte mosty a smíříte se se ztrátou věnované energie.


V prvním případě někteří odborníci potřebu návratu k partnerovi označují jako porozchodové síly přitažlivé. Nenávist a jí způsobenou bolest možná oddálíte, ale i tak v 99,9% případů dojde k neodvratnému konci, minimálně z důvodu důvěry, která do každého zdravého vztahu patří a rozchodem je nadobro zničena.

Ve druhém případě přijde bolest a trápení ihned, pokud jste tím, kdo "investoval" více nebo jste tím, kdo se s rozchodem nechce smířit (obránce vztahu). Avšak uvědomujete si, že darovaná energie již není vaše a nelze ji vrátit zpět. Jednou jste ji dali a již není vaše.

Jak tedy zabránit porozchodové nenávisti?

Nabízí se řešení - nedávat tolik své energie a nechávat si víc pro sebe. Ovšem to je mylný názor, který by i tak vedl ke špatnému konci. Vztah, do kterého nejdete naplno, není šťastný vztah, který by vás dlouhodobě naplňoval radostí a láskou.

Naopak, dávejte druhému tolik, kolik oběma vyhovuje tak, abyste byli šťastní a spokojení. Prožívejte vztah jako byste se neměli nikdy rozejít a užívejte si společné chvíle naplno dokud můžete. Důležitý okamžik přijde v momentě, kdy jeden z vás už nechce z nějakého/jakéhokoli důvodu společně pokračovat (iniciátor rozchodu). Nemá smysl si vynucovat byť i částečnou nebo dočasnou pozornost, protože to vás připraví o další nedobrovolně investovanou energii, která se nevrátí.

I když to v žádném případě nebude lehké, přijměte fakt, že ten pravý/ta pravá je někdo jiný někde jinde. Nesnažte se v sobě potlačovat všechny pocity, ale otevřeně je komunikujte se svým okolím, vypovídejte se, protože to je první důležitý krok pro to, se ze vztahu vyléčit, druhému odpustit a nepřenášet negativní pocity či předsudky do dalšího vztahu, který by tímto ztrácel na potřebné síle a kvalitě. Dalším nezbytným krokem je upřímně si promluvit s iniciátorem rozchodu. Výčitkami či výhrůžkami nedocílíte mnoho. V maximální míře utrpí vaše sebevědomí, hrdost a psychické i fyzické zdraví. Pokud vám něco brání zdravě přijmout konec vztahu, je dobré se obrátit na odborníka, který vám vysvětlí, co se odehrává ve vás nebo vašem partnerovi, příp. jak se chovat dál, co dělat, když ex-partner již odmítá komunikovat. Získáte tím větší vnitřní klid, úlevu, pochopení, usmíření sám/sama v sobě, odpuštění a duševní svobodu.

Problematika rozchodů je velmi hluboká a obsáhlá. Nelze popsat vše, co s námětem dále souvisí. A protože autor má vyčerpat téma a nikoliv čtenáře, máte-li další dotazy, nebo řešíte-li podobné téma u sebe či svého okolí, neváhejte mne kontaktovat. NIKDY A NA NIC NEJSTE SAMI, POKUD NECHCETE.

 

 

Předchozí článek:
Syndrom vyhoření

Následující článek:
Rozvod z pohledu dítěte

 

 

Diskusní téma: Porozchodová nenávist

Datum: 07.04.2015

Vložil: jana

Titulek: potrebuje cas na rozmyslenie ako dalej

Priatel mi povedal,ze mi o 2tyzdne povie ci ma nas vztah vyznam,lebo mi vycita ,ze som ziarliva ptitom mu nerobim ziadne sceny,len mu poviem co sa mi nepaci a druhy dovod je ten,ze,pre neho je unavne chodit po mna kazdy vecer a potom musi rano skoro vstat o 20 minut skor aby ma mohol zobrat domov a potom je unaveny,ja robim 2 tyzdne v rakusku tak samozrejme chcem byt s nim kazdy vecer. Teraz som vrakusku a ani mi len neprezvoni neviem co mam robit ci ho mam zavolat ja alebo pockat ci sa mi ozve sam.Ma nas vztah sancu ked on potrebuje na rozmyslenie 2tyzdne je toto dvod na rozchod po 2 rokoch? Alebo on uz vlastne vie ze sa chce rozist ,len mi to nema odvahu povedat

Datum: 23.04.2015

Vložil: Kouc a poradce

Titulek: Re: potrebuje cas na rozmyslenie ako dalej

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Z uvedeného ovšem nelze s jistotou říci, zda vztah má šanci, či nikoli. Otázkou je jak partner skutečně uvažuje a zda únava, o které hovoříte, pramení ze vztahu či z jiné okolnosti. Závěry o konci vztahu je brzy předpovídat. K věci by bylo otevřeně si s partnerem pohovořit a vyjasnit si pocity mezi sebou, aby každý z vás obou věděl, na čem momentálně opravdu je. Zda stačí čas nebo je potřeba provést ve vztahu změny.

Přidat nový příspěvek