Nejčastější dotazy

1. Koučink nebo terapii chápu jako techniky, při kterých cítím, že sám něco nezvládám, a to mi vadí. Jak mi to může pomoct?

Vše záleží na úhlu pohledu. Vezměme si za příklad člověka, který se chce naučit bojové umění a dosud v něm nemá mnoho zkušeností. Má na výběr ze dvou možností. Buď si nakoupí mnoho knih, vyslechne mnoho účastníků z různých kurzů, zhlédne nespočet videonahrávek a samostudiem stráví mnoho let, nebo využije služeb zkušených specialistů z oboru, kteří mu ihned dokáží říct kde začít, jakým způsobem postupovat, co je nejvhodnější využívat, kdy a jakým způsobem, sdělí mu případná rizika, na co si dát pozor a hlavně ho v relativně kratké době naučí, co je právě v jeho případě a v jeho možnostech pro něj to nejlepší. Co si vyberete?

 

2. Kdy je dobré využít koučink a kdy je vhodnější psychoterapie?

Volba vhodné techniky se vždy individuálně odvíjí od klienta a jeho tématu. Někdy lze pro stejné téma u různých klientů použít jedno nebo druhé nebo jejich kombinaci.

 

3. Jak lze u těchto technik posoudit jejich výsledky, jak poznám, že jsem "nevyhodila" peníze zbytečně?

Velmi jednoduše. Budete vědět i cítit, že to, co děláte má smysl, že Vás to neustále obohacuje, posouvá dál. Ucítíte úlevu při vědomí, že se Váš problém začíná řešit a možná i zmenšovat. Začnete poznávat sebe samu a začnete více rozumět tomu, co se ve Vás děje a proč. Pokud dlouhodobě a opakovaně chybí "dobrý pocit", pravděpodobně nemá význam dál pokračovat a ztrácíte čas buď nevhodným specialistou, nebo tím, že jste problém již vyřešila a došla na jeho konec.

 

4. Proč na sobě vůbec "pracovat"? Stejně jednou umřu, tak v čem bude rozdíl?

Rozdíl bude poměrně zásadní. Chcete umřít s vědomím, že jste si život užil ve štěstí a získal jste mnoho, na co jste pyšný, a nebo chcete umřít s pocity nespokojenosti a s myšlenkami, že šlo mnoho věcí udělat jinak a lépe a litovat neuskutečněného?

 

5. Kdy je již vhodné navštívit psychologa nebo psychoterapeuta nebo celkově odbornou pomoc?

Ve chvílích kdy se člověk ocitne na životní křižovatce a není si jistý kudy se vydat nebo co dělat, kdy začne pociťovat, že "něco" není v pořádku, že něco ztratil nebo mu něco chybí. Také v situacích, kdy zjišťuje, že již není "sám sebou" a především v momentě, kdy je celková kvalita života, chování či každodenní prožívání výrazně omezováno ať už ze známého či neznámého důvodu.

 

 

Pokud máte další dotazy, budu ráda, pokud mi je sdělíte ať už emailem, nebo telefonicky (Kontakt).